Novinky Bambaw

V říjnu jsme pro vás pořídili pár "zero waste" novinek od společnosti Bambaw. Bambaw vyvíjí opakovaně použitelné nebo biologicky rozložitelné alternativy k výrobkům, které jsou běžně k dostání většinou jako jednorázové. 

Zubní nit s pouzdrem

Bambaw

169 Kč

Zubní nit - náhradní náplň 2x50m

Bambaw

199 Kč

Holící strojek

Bambaw

499 Kč

Náhradní žiletky Astra 5ks

Bambaw

20 Kč

Vatové tyčinky do uší 400ks

Bambaw

129 Kč

Odličovací tampony bal. 16 ks

Bambaw

315 Kč

Brčko bambusové 22cm

Bambaw

29 Kč

Brčko bambusové 14cm

Bambaw

19 Kč

Láhev nerezová 750 ml

Bambaw

459 Kč

Láhev nerezová 1000 ml

Bambaw

349 Kč

Flossing, neboli používání zubní nitě: Všichni víme, že bychom to měli dělat častěji. Zubní lékaři doporučují každý den. Niť je bohužel většinou vyrobena z nylonu a dodává se v jednorázovém plastovém obalu. V zásadě je to plast zabalený do plastu.

V obchodě Bez obalu jsme naskladnili zubní nitě v malých nerezových pouzdrech, do kterých si můžete dokoupit nitě i zvlášť a nekupovat zbytečné obaly pokaždé, když vám dojdou.

Nitě jsou vyrobené z hedvábí, což je 100% přírodní materiál, takže jej můžete bez problému zkompostovat.


Holení: Většina z nás to dělá, ať už muži, tak i ženy. Bohužel jsou každoročně odhazovány miliardy plastových holítek a náhradních hlavic. Nelze je recyklovat, protože kov je uložen v plastu. Takže celý tento plast je spálen nebo skončí v přírodě. To je katastrofa pro životní prostředí.

Tradiční holicí strojky představují efektivní výměnu holení bez plastických hmot. Tyto holítka byly běžně používány před hromadnou výrobou jednorázových holicích strojků. Bohužel po příchodu velkých společností, které měly na mysli pouze zisk, se zapomnělo na tradiční břitvu.

Holítka Bambaw používají jedinou žiletku vyrobenou z nerezové oceli, čepele jsou tedy snadno recyklovatelné. Jak často je třeba žiletky vyměňovat? Záleží na frekvenci a typu holení, to se může lišit od několika týdnů do měsíců. Oboustranné čepele holicího strojku jsou ekonomické a finančně o hodně výhodnější než tzv. jednorázovky.


Vatová tyčinka je tak malý a běžný produkt, že je snadné nemyslet na její dopad na životní prostředí. Když ji vyhodíte nebo spláchnete do záchodu, je velmi snadné, aby skončila na dně oceánu. V mořích a oceánech je bohužel plastová podestýlka zaměňována za jídlo a zabíjí mořská zvířata.

Odhaduje se, že se v roce 2017 celosvětově využilo přes 500 miliard tyčinek, vatové tyčinky jsou 8. nejčastějším plastovým znečištěním na plážích. Nelze je recyklovat a příliš často si najdou cestu do přírody, kde mohou zůstat až několik století. Taková věcička, která se používá méně než minutu, by měla být biologicky rozložitelná.

Hlavní alternativou plastových vatových tyčinek jsou ty z papíru a bambusu. Obě alternativy jsou lepší než plast. Bambusové tyčinky jsou však šetrnější k životnímu prostředí než ty papírové, na které je spotřeba dřeva na výrobu papíru a lepidla na papír. bambusová tyčinka potřebuje méně zdrojů, aby mohla být vyrobena, a je pevnější. Proto jsme se v našem obchůdku rozhodli pro ty bambusové.